Çiftlikler

Çiftlik 1 Çiftlik 2 Çiftlik 3 Çiftlik 4 Çiftlik 5 Çiftlik 6 Çiftlik 7 Çiftlik 8 Çiftlik 9 Çiftlik 10

Çiftlikler

Çocuğunuza yedirdiğiniz yiyeceklerin nereden geldiğini bilmek istemeniz bir anne olarak en doğal hakkınız. Bu yüzden size ürünlerimizi tedarik ettiğimiz çiftliklerimizi daha yakından tanıtmak istiyoruz.

Emimi Mutfağı, 2015 yılında İstanbul'un Kağıthane ilçesinde kuruldu. De Control Denetim ve Belgelendirme Hizmetleri tarafından sertifikalandırılmış mutfağımızda, tüm yiyecekler Türkiye'nin çeşitli organik tarım üreticilerinden tedarik edilen taze ve organik malzemelerle günlük olarak hazırlanır.

İşte tarım üreticilerimiz ve onların güzel çiftliklerinin hikayeleri...


Berva (www.berva.web.tr)

Berva isimli berry vadisinin kurucusu Güner Açıksöz, uzun yıllar yaptığı mali müşavirliğin yanı sıra İstanbul TEMA Vakfı'nda "Toprağın Korunması" konusunda gönüllü eğitimler vermiştir. 2001 yılında bir arkadaşının ısrarıyla İznik'te bulunan ve şu anda Berva'nın da bir bölümünü oluşturan araziye geldi. TEMA Vakfı Kurucularından Hayrettin Karaca'nın "Doğaya bak, doğa sana ne yapacağını söyler." tavsiyesi üzerine cesaretlenerek bu araziye yörede doğal olarak yetişen çilek ve böğürtlen ekti. 2006 yılında, ürün gamına yaban mersinini de ekledi. Güner Hanım, 2009 yılında profesyonel anlamda Berva'yı kurarak 50 dönümlük bir arazi üzerinde faaliyete geçmeye başladı. Berva bahçeleri, Tarım Bakanlığınca yetkili sertifikasyon kuruluşu TURKGAP tarafından yıllık düzenli kontrolleri yapıldıktan sonra 2010 yılında «ORGANİK ÜRÜN SERTİFİKASI» ile belgelendirilmiştir. Güner Hanım'ın 2001 yılında başladığı bu yolculuğunda en büyük destekçileri, eşi, yüksek inşaat mühendisi oğlu ve uzayda buğday yetiştiren bir araştırma grubunda görev yapan bitki fizyolojisi uzmanı kızı olmuştur. Berva, 2012 yılından bu yana 100 dönüm arazisi ve 16.000 fidanı ile Türkiye'nin yaban mersini yetiştiriciliğindeki büyük üreticilerden biri olarak faaliyet göstermektedir.

 

Tulca Organik (www.meyvegurusu.com)

4 kuşaktır çiftçi bir ailenin Matematik mezunu oğlu olan İsmet Oktan, Tulca Organik çatısı altında 2000 yılında Mersin'in Bozyazı İlçesi'nde organik muz üretimine başlamıştır. 2005 yılından bu yana organik sertifikasıyla muz üretimi yapan İsmet Bey, suni gübre ve kimyasal kullanmamak amacıyla kendi gübresini de kendisi yapmaktadır. Taze organik muz ve elmanın yanı sıra, erik, çilek, ananas, kavun, portakal, elma ve muz kurusu üretimi de yapmaktadır.

 

Ahmet Okan Organik Bahçesi (www.ahmetokanorganikbahcesi.com)

1963 yılında İsmet Okan ve iki ağabeyi, tarım ile uğraşmak amacıyla Hatay Arsuz'da bir bahçe satın almıştır. 2007 yılında ailenin ikinci kuşak temsilcisi Ahmet Okan, uzun yıllar görev aldığı hazır giyim ve ihracat sektöründen ayrılarak bu bahçeyi organik tarıma elverişli hale getirmiş ve limon, portakal,greyfurt, pomelo, kamkat, bakla, avokado ve nar üretimi yapmaya başlamıştır.

 

Delimeşe Çiftliği (www.gercekyumurta.com)

Elektronik Mühendisi, yayıncılık ve yapımcılık yapmış Mehmet Burhan Genç, uzun yıllar hayalini kurduğu çiftçiliği İznik'in Hacıosman Köyü'ndeki araziyi 2010 yılında satın alarak gerçekleştirdi. Ziraat Mühendisi oğlunun da yardımlarıyla Delimeşe Çiftliğini 2010 yılında kurdu ve 2011 yılında CERES sertifikasyon kuruluşunun denetimi altında sertifikalı organik tarım yapmaya başladılar. Delimeşe çiftliğinde 2015 yılından bu yana organik sertifikalı yumurta üretimi de yapılmaktadır. Üretilen organik yumurtalar, GERÇEK YUMURTA isimli tescilli markası ile satılmaktadır.


Asa Bahçesi (www.http://www.semayakas.com/kandira)

AKAS Tarım Ürünleri ve Seracılık A.Ş.'ye bağlı Kocaeli iline bağlı Kandıra ilçesi sınırları içinde 100.000 m2 arazi üzerinde hayat bulan bu projeye 2013 yılında başlandı. Öncelikli amaç şirket çalışanları için sağlıklı ürünler üretmekti. Ürün listesi oluşturulurken de bölgede yüz yıl önce mevsimine uygun üretilen meyve sebze türleri dikkate alındı. ASA BAHÇESİ ürünleri şirket içinde ve şirket dışında sınırlı bir tüketici topluluğuna ulaştırılmaktadır.

Yukarı